27 Mart 2013 Çarşamba

HASTANE BAYIRI ŞEHİTLİĞİ


Şehitler Camisi’nin arkasında bulunmaktadır.Mustafa Kemal Atatürk, savaştan sonra ilk defa 1928 yılında Çanakkale’ye gelir ve savaş alanlarını gezer. Bu tarihte ise Hastahane Bayırı Şehitliği ile Cesarettepe üzerinde bulunan Mehmet Çavuş Şehitliği yapılmıştı. 1934 yılında halk, askeriye birlikleri ve Çanakkale Özel İdare Müdürlüğü tarafından iki şehitlikte şimdiki hallerini almışlardır. Yine Hastahane Bayırı Şehitliği 1956 yılında Şehitlikleri İmar Cemiyeti tarafından imar ve ihya edilmiştir. Balıkesir İnşaat Emlak Başkanlığı tarafından da 2001 yılında onarılmıştır.

Şehitlikte, Çanakkale Merkez Hastanesinde tedavi sırasında şehit olan askerlerimiz yatmaktadır.  Yine burada savaş sırasında Batarya Komutanlığı yapmış olan Yüzbaşı Şemsettin Çamoğlu’nun da mezarı bulunmaktadır. Ayrıca şehitlik Çanakkale’li olup da daha sonra şehit olan askerlerimize de ev sahipliği yapmaktadır.

Şehitliğin ortasında bulunan anıtta ise şu ibareler yazılıdır: ”Birinci Cihan Harbinde Burada Tanrısına Kavuşan Ulu Şehitlerimizin Ruhuna El Fatiha 1331–1333”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder